O projektu
Projekt Co-CREATE, financiran putem Erasmus+ programa (KA220-SCH), ima za cilj unaprijediti uključivost i digitalnu transformaciju obrazovnih sustava u Hrvatskoj, Portugalu, Srbiji i Španjolskoj. Temeljen na interdisciplinarnom pristupu i računalno podržanom suradničkom učenju (eng. Computer-Supported Collaborative Learning – CSCL), projekt omogućuje razvoj ključnih kompetencija kod učenika, uključujući i učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama kao što su daroviti i učenike s teškoćama (eng. Students with Special Educational Needs and Disabilities – SEND). Osim toga, povećava digitalne i suradničke kapacitete nastavnika i donositelja odluka.
Jedan od ključnih ciljeva projekta je razviti inovativne CSCL prakse kroz participativno istraživanje, uključujući učenike i nastavnike kao suistraživače i kreatore rješenja. Projekt predviđa nadogradnju postojeće platforme za e-učenje kako bi bila dostupna na više jezika, prilagođena učenicima s posebnim potrebama i obogaćena značajkama za suradničke aktivnosti. Posebna pažnja posvećena je stvaranju interaktivnog priručnika za nastavnike, uz podršku umjetne inteligencije (AI), koji će im pomoći u primjeni novih metoda učenja.
Tijekom 30 mjeseci trajanja projekta organizirat će se radionice i webinari za nastavnike kako bi im se omogućila primjena novih metoda suradničkog učenja u učionicama. Učenici, uključujući darovite i one s posebnim potrebama, aktivno će sudjelovati u istraživačkim i evaluacijskim procesima. Brojni lokalni, nacionalni i međunarodni događaji osiguravat će promociju projektnih rezultata i njihovu održivost. Cilj je stvoriti mrežu nastavnika, istraživača, škola, donositelja odluka i stručnjaka koja će podupirati buduće inicijative u području inkluzivnog obrazovanja. Više od 1.000 nastavnika i donositelja odluka bit će educirano kroz projektne aktivnosti, dok će projekt izravno koristiti više od 1.000 učenika, uključujući najmanje 50 učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama.
Projekt okuplja međunarodni konzorcij partnera koji uključuje Univerzitet u Beogradu iz Srbije kao koordinatora projekta, zatim Centar tehničke kulture Rijeka iz Hrvatske, Fondaciju Petlja iz Srbije, Associação Empresarial de Fafe, Cabeceiras de Basto e Celorico de Basto iz Portugala te Universitat Pompeu Fabra iz Španjolske.