U četvrtak, drugog dana Hackathona, šest ekipa nastavlja rad na svojim projektima izrade mape zdravstvenih usluga te se pripremaju za izlaganje koje će se provoditi idućeg dana. U svome dosadašnjem radu naučili su kako kreirati i uređivati web stranice, posebice kako da one budu interaktivne za korisnike. Održana su i gostujuća predavanja udruga Terra i Oaza, a koje su održali njihovi predstavnici, Nikola Serdarević i Tea Čorak. Cilj je da sudionici steknu novu perspektivu i dublje razumijevanje o temama koje ove udruge promiču, poput zdravstvene i socijalne skrbi, ovisnosti i mentalnog zdravlja, te da se potakne implementacija stečenih znanja u praktična rješenja. Nadalje, na sudionicima je da razmisle kako da svoje konačno rješenje predstave žiriju i ostave dobar dojam u samo tri minute.
Većinu sudionika natjecanja čine srednjoškolci iz tehničkih škola i gimnazija, no njihov obrazovni profil je raznolik – neki su natjecatelji već u završnim fazama studija, primjerice iz područja medicine i ekonomije. Sudionici koji nemaju predznanje iz programiranja uspješno su svladali osnove uz pomoć svojih kolega, literature i mentora, a mnogi žele i nastaviti svoje obrazovanje u tom smjeru. Ovaj projekt pruža im izvrsnu priliku da u opuštenoj i poticajnoj atmosferi steknu nova korisna znanja i obogate svoj životopis.
Svaki tim pristupa razvoju rješenja prilagođavajući ga svojim idejama i viziji. Dok se neki fokusiraju na pojedine aspekte zdravstvenog sustava te za svaku kategoriju zdravstvenog područja – mentalno, fizičko, reproduktivno zdravlje – predlažu specifične ustanove i prilagođena rješenja, drugi rade na stvaranju karte koja prikazuje sve zdravstvene ustanove i njihove osnovne informacije na jednom mjestu. Trećima je pak cilj poboljšanje postojećih alata, čineći ih pristupačnijima i učinkovitijima kako bi se korisnicima olakšalo snalaženje u zdravstvenom sustavu.
Projekti poput ovog važni su da se osvijesti zajednica, a pogotovo adolescenti o institucijama koje mogu pomoći u rješavanju problema sa fizičkim, mentalnim i reproduktivnim zdravljem te pružati potporu u borbi protiv ovisnosti. Poznato je da se mnogi pribojavaju primjerice odlaska ginekologu, razgovora o spolnim bolestima te su skloniji čekati da problem nestane umjesto da potraže potrebnu pomoć. Nečije inovativno rješenje moglo bi omogućiti da se mladi više informiraju i imaju jednostavniji uvid kamo i kome se obratiti budući da su mentalno i reproduktivno zdravlje mladih još uvijek tabu-teme, no izrazito masovan problem.
Piše: Karmer Frbežar