Službeno smo otvorili projekt “Grad po mjeRI mladih 2” događanjem “Krećemo ili nastavljamo?!” u upravi Grada Rijeke. Dan je započeo razgovorom s gradonačelnikom Markom Filipovićem, gdje su mladi imali priliku postavljati pitanja, razmjenjivati ideje. Za vrijeme razgovora, kojeg je vodila naša Hana, Gradonačelnik je istaknuo kako sama provedba ovog projekta potvrđuje da je Rijeka grad za mlade.
Nakon razgovora, održana je interaktivna radionica u kojoj su mladi, Ambasadori/ice mladih i službenici/ice Grada Rijeke putem digitalnog alata Mentimetar izražavali svoja mišljenja o životu u Rijeci i pokazali koliko su (ne)upoznati s Programom za mlade za razdoblje 2023.-2030. i Planom razvoja Grada Rijeke 2021.-2027. Na pitanje „Kako ti je živjeti u Rijeci?“ odgovori su generalno bili pozitivni, pa je tako većini u Rijeci lijepo, ugodno, otvoreno, a jedan od odgovora Grad je slikovito nazvao “Londonom za siromašne”. Nakon Mentimetra odigrali smo igru Barometra stavova gdje smo ispitali mišljenja o mogućnostima za mlade koje se nude u Rijeci, od kvalitete školstva pa sve do prilika za razvoj karijere.


Nakon ručka održana je sesija World Café: Živim u Rijeci 2030., gdje su mladi, Ambasadori/ice mladih i gradski službenici/ice raspravljali o viziji Rijeke prilagođene mladima. Ključne teme bile su Rijeka City Card, prostori Sinergane i Exportdrva te dostupnost prostora za mlade, uključujući Centar za mlade Ri connect, prostore mjesnih odbora, te online prostore, portal za mlade Moja Rijeka i besplatno on-line savjetovalište Grada Rijeke za mlade Sve je ok.
Koji su rezultati World cafea?
Mladi Rijeka City Card najčešće povezuju s javnim prijevozom, no žele proširenje usluga, popuste na kulturne sadržaje i bolju digitalnu prilagodbu – aplikaciju umjesto postojećeg portala. Od prostora Sinergane mladi žele da se više povežu poduzetnici i mladi kroz edukacije, profesionalnu orijentaciju i zajedničke projekte, dok bi za Exportdrvo željeli da postane funkcionalniji prostor s uređenim okolišem, boljom infrastrukturom za kulturna događanja i prostorima za kreativce. Mladi najviše slobodno vrijeme provode u kafićima, dok su im druge aktivnosti često preskupe, pa nije iznenađujuće da žele povoljnije cijene radionica i događanja te veću promociju mjesnih odbora kroz suradnju sa školama. Portal Moja Rijeka smatraju korisnim za informacije o studijima, a većini se sviđa redizajn portala.
Projekt Grad po mjeRI mladih 2 nastavak je uspješne suradnje Grada Rijeke, udruge Delta i Centra tehničke kulture Rijeka. Tijekom 2025. i 2026. godine planirano je ukupno 14 aktivnosti koje će omogućiti mladima da aktivno sudjeluju u nastavku razvoja Rijeke kao grada po mjeri mladih. Mladi koji će biti uključeni u projekt su osobe iz Rijeke i mladi koji gravitiraju prema Rijeci zbog obrazovanja u dobi od 15 do 30 godina, zaposlenici Grada Rijeke, Ambasadori mladih Grada Rijeke, predstavnici mjesnih odbora te drugih institucija pružateljica usluga za mlade u Rijeci.
U nastavku pogledajte videoreportažu koju su u sklopu Škole novinarstva koju provodimo u CTK Rijeka snimile Stella Frančišković, Karmen Frbežar, Dijana Galjanić i Mia Mišić.